Deduceri personale?

Share Button

Intrebare:
Medicul de familie, in calitate de contribuabil, persoana fizica autorizata, care realizeaza venituri numai din exercitarea unei profesii libere in cabinetul individual (fara a mai fi angajat intr-un alt loc de munca), pentru anul fiscal 2005 in urma depunerii Declaratiei de venit global are dreptul la deducere personala din venitul net (impozabil)? In caz afirmativ, va rog precizati-ne actul normativ care prevede modul de calcul, cuantumul, eventual baremele ptr. deducerea personala atit in cazul in care are sau nu are persoane in intretinere.

Raspuns:
Medicii de familie titulari de cabinet medical individual nu sunt persoane fizice autorizate, ci sunt persoane care obtin venituri din exercitarea unei profesii libere. In aceasta calitate, in conformitate cu prevederile legale cuprinse in capitolul II ale Codului fiscal care reglementeaza veniturile din activitati independente, medicii de familie nu mai beneficiaza de deduceri personale, doar salariatii avand acest drept in temeiul art.56 alin.1 din Codul fiscal.

Share on Facebook